Dėmesingo įsisąmoninimo (angl. “mindfulness”) metodo esmė – valingas dėmesio sutelkimas į norimą objektą, suvokiant realybę tokią, kokia ji iš tiesų yra. Kaip budistinių religinių praktikų sudedamoji dalis šis metodas žinomas jau kelis tūkstančius metų, o dabar jis jau moksliškai pagrįstas ir sėkmingai taikomas psichologijoje, siekiant susidoroti su stresu, gydant depresiją, nerimo bei valgymo sutrikimus, priklausomybę nuo alkoholio ir narkotikų, padeda esant lėtiniam skausmui, net onkologinių ligų atveju. Dėmesingo įsisąmoninimo praktika vis plačiau taikoma ir sveikų žmonių psichologinės gerovės labui.
Yra skiriami šie svarbiausi įsisąmoninimu pagrįsti terapiniai metodai (Mindfulness-based treatment approaches):
MBSR pradininkas – Jon Kabat-Zinn (1979, 1990), dirbęs Masačiūsetso universetete (JAV), kuris sugebėjo pasinaudoti senųjų dėmesingo įsisąmonimo (mindfulness) praktikų patirtimi ir sukurti struktūruotą, visiems prieinamą ir šiuo metu vyraujančią programą skirtą žmonių, kenčiančių lėtinius skausmus ar sergančių kitomis ligomis ar sutrikimais būklei ir gyvenimo gerinti. Vėliau šis metodas buvo pritaikytas vis naujoms klientų grupėms. Pati „mindfulness“ kaip dėmesingo įsisąmoninimo sąvoka buvo rekonceptualizuota, kitaip suvokta ir pateikta. Ji pradėta naudoti medicininiams tikslams kaip grupinė praktika, atskirta nuo bet kokios religijos, mokomoji ir turinti stiprų psichoterapinį potencialą bei padedanti susitvarkyti su modernaus gyvenimo iššūkiais.
Įsisąmoninimu pagrįsto streso valdymo (Mindfulness-based stress reduction (MBSR)) tikslas – per struktūriškai atliekamas pratybas, natūraliai įdiegti į kasdieninį žmogaus gyvenimą didesnį adaptyvumą ir funkcionalumą suteikiančius ir lavinančius įgūdžius. MBSR metodikos milžinišku greičiu išplito JAV, Europoje ir pasaulyje ir jų efektyvumas buvo įrodytas daugelio sutrikimų atvejais ir įvairiuose kontekstuose (ligoninėse, kalėjimuose, mažą išsilavinimą turintiems ir mažas pajamas gaunantiems žmonėms, didelėse įmonėse ir korporacijose, mokyklose ir t.t.).
Nors dėmesingas įsisąmoninimas savo esme ir savo tikslais yra labai paprastas, jo praktika yra gana sudėtinga, nes praktikuojančiajam reikia nuolat atsigręžti į dabartinį momentą ir jame būti, kad ir kas tuo metu vyksta, o mes sudėtingų ar diskomfortą keliančių patirčių instinktyviai vengiame.
MBSR programos kertinis akmuo yra dėmesingo įsisąmoninimo mokymas ir formali praktika siekiant padidinti žmogaus atsparumą stresinėms ir diskomfortą ar skausmą keliančioms patirtims bei pagerinti bendrą funkcionavimą.
MBSR lavinami įgūdžiai:
Be pagalbos somatinėmis ir psichinėmis ligomis sergantiems pacientams, MBSR gali būti sėkmingai taikoma sveikiems asmenims:
Mindfulness pratybos ir MBSR gali būti naudinga kiekvienam, norinčiam:
MBSR mokymas įprastai vyksta:
VšĮ Neuromedicinos institutas reguliariai organizuoja „Mindfulness“ seminarus specialistams, t.y. psichoterapeutams, psichologams, gydytojams ir asmenims, besidomintiems dėmesingu įsisąmoninimu (mindfulness) grįstų metodikų taikymu sveikatingumo tikslais.
Seminarai vyksta keliais etapais:
Visi planuojami užsiėmimai yra skelbiami šiame puslapyje.
Jeigu norėtumėte registruotis arba gauti papildomos informacijos, rašykite el. paštu info@psichoterapija.info arba skambinkite +370 610 31301, +370 602 50142.